E-mail: ivo@autoservis-sabatka.cz   |   Telefon: 602 109 995   |   Před Sokolovnou 472, Praha 8 Autoservis Šabatka - Odeslat poptávku
ÚVODNÍ STRÁNKA
|
HISTORIE
|
NÁŠ SERVIS
|
KONTAKTUJTE NÁS
       
Autoservis Šabatka - servis na Praze 8

Kdy přezout pneumatiky - zákon


Povinnost použít na vozidle zimní pneumatiky je dána ustanovením § 40a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákona o silničním provozu), účinného od 1. listopadu 2011, ve kterém je uvedeno, že

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí18a). Znalost zákona o silničním provozu je nezbytně nutná nejen pro získání řidičského oprávnění, ale i po celou dobu držení řidičského oprávnění, jak je uvedeno v ustanovení § 82 odst. 2 tohoto zákona.

Pneumatika se zimním dezénem je ve smyslu § 21 odst. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, taková pneumatika, na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS (označení pochází z anglických výrazů pro bláto a sníh – mud and snow). Pro úplnost uvádíme, že za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT (tzv. terénní pneumatiky).

V tomto ohledu tedy není rozhodné, jakým výrazem výrobce či prodejce pneumatiku prezentuje; povinnost použít zimní pneumatiky bude splněna tehdy, budou-li pneumatiky označeny některým z výše uvedených označení a budou mít předepsanou hloubku dezénových drážek.

Označení pneumatiky jako „celoroční“ je pouze obchodní název a žádný právní ani technický předpis, podle kterého jsou pneumatiky homologovány, takový pojem nezná.

Zdroj: Ministerstvo Dopravy

Nenechávejte přezutí pneumatik na poslední chvíli, objednejte se u nás!

Přibližná cena přezutí pneumatik: od 30 - 60,- Kč

Pro bližší informace o našich službách nebo jejich cenách nás prosím neváhejte kontaktovat pomocí následujícího formuláře nebo dalších kontaktů.
 Pošlete nám poptávku

 Chcete poptat opravu? Nebo máte nějaký jiný dotaz? Vyplňte prosím následující formulář.


 
 
 
ÚVODNÍ STRÁNKA | HISTORIE | SERVIS | KONTAKT |
Poucení o ochrane osobních údaju